Telefón054/4722742 Mobilný telefón0904 089 272 Po-Pia 09:00-16:00 / Obedňajšia prestávka: 12:00-13:00 hod.

SHIMANO EP8

Dlho očakávaná novinka od SHIMANA, ktorá by priamo konkurovala novému motoru BOSCH 4 generácie je tu a volá sa EP8. V čom je nový EP8 lepší ako jeho konkurent a predchodca STePS E8000?
Začali by sme zovňajškom, teda veľkosťou a hmotnosťou samotného motora. Už na prvý pohľad je nový EP8 menší a kompaktnejší o čom svedčí údaj -10% z objemu. Zjavné je to na strane prevodníka. Zároveň  sa zvýšila svetlá výška o 5 mm, ale nové sú aj kľuky, ktoré budú teraz k dostaniu v dĺžke 160 mm, čo je očakávaný posun. Nezaostáva ani hmotnosť, ktorá sa zmenšila o 300 g na konečnú hodnotu 2,6 kg. Zásluhu na tomto odľahčení má vnútorná úprava usporiadania a hlavne nové magneziové telo.

Technická stránka je vylepšená hlavne o výkon, ktorý je o 15 Nm vyšší ako mal jeho predchodca E8000 s konečnou hodnotou 85 Nm. Zvýšením výkonu sa dosiahol plynulejší záber a hlavne prirodzená krivka výkonu, čo bolo jeho predchodcovi často vyčítané. Vyšší točivý moment by nemal priniesť vyššiu hlučnosť, skôr naopak. Vďaka vnútornej zmene rozloženia sa dosiahol tichší chod, pričom Shimano uvádza zníženie odporu až o 36%. Tomuto sa potešia hltači kilometrov, lebo jazda bez motora by mala byť o niečo ľahšia.

Nového vývoja sa dočkal nie len motor, ale ja software. Vďaka aplikácii je umožnený väčší rozsah individuálneho ladenia jednotlivých režimov ECO, TRAIL, a BOOST. Pri každom režime je možné meniť maximálny točivý moment, úroveň dopomoci a rýchlosť odozvy motora.
 


Veľmi zaujímavou novinkou je možnosť nastavenia dvoch rôznych režimov nastavenia chodu motora Profile 1 a Profile 2. Tieto profily sa dajú prepínať buď v aplikácii na telefóne, alebo oveľa jednoduchšie a rýchlejšie priamo z displeja na bicykli. Možné je teda vytvoriť dva nezávisle nastavenia všetkých troch režimov (mód, krútiaci moment a rýchlosť odozvy). Účelom je tak možnosť nastaviť si dva profily pre rôzne využitie ako napríklad pre ťažký terén a maximálny výkon, alebo pre jazdu po meste, kde sa dá ušetriť na spotrebe batérie. Druhá možnosť je, že sa na bicykli striedajú dvaja jazdci a každý si prispôsobí výkonnostnú krivku motora podľa deba.
Nový je aj displej, ktorý má označenie SM-EM800. Na prvý pohľad sa nič podstatné nezmenilo, ale umožňuje bezdrátové pripojenie s meračmi GARMIN na ktorých je možnosť zobraziť percentuálne zostávajúca kapacita batérie.
 

 

Inováciou prešli aj ovládacie tlačítka s označením SW-EM800-L. Nahradili sa tak páčky od elektrického radenia Di2, ktoré nie každému vyhovovali.
Ďalšou novinkou, ktorá posúva inováciu je odstránenie tak veľakrát nepríjemného chybového hlásenia na displeji W013! V praxi to znamenalo, že keď mal jazdec pri zapínaní motora nohu na pedále, tak torzný snímač načítal tlak a následovalo chybové hlásenie. Pri EP8 môže ostať noha na pedále aj pri zapínani motora a dokonca aj pri ľahkom pohybe, teda ľahkom pedálovaní.

Nový motor EP8 zahŕňa všetky najnovšie technologické poznatky dnešnej doby a v budúcnosti tak možme očakávať už len zmenšovanie jeho veľkosti a hmotnosti pri zachovaní súčasného výkonu.

 

Shimano EP8

Vyhľadávanie