Telefón054/4722742 Mobilný telefón0904 089 272 Po-Pia 09:00-16:00 / Obedňajšia prestávka: 12:00-13:00 hod.

Prečo horský bicykel s 29-palcovými kolesami?


Čo vlastne ponúkajú 29-palcové kolesá oproti klasickým 26-palcovým kolesám:

 • trakcia a hladkosť jazdy a prejazdov nerovnosťami sú citeľne vyššie
 • vyššia hmotnosť je kompenzovaná vyšším komfortom jazdy
 • menší uhol nájazdu na prekážky = väčšie kolesá lepšie prekonávajú prekážky
 • lepšia zotrvačnosť - väčšie kolesa idú rýchlejšie
 • jazdec sa pri 29-palcových kolesách toľko nenašľape ako pri 26-palcových kolesách
 • väčší priemer pneumatiky má väčším objemom vzduchu lepšie tlmenie a vyšší komfort
   

   

   
Pri rovnakej výške stredového zloženia (merané od podkladu) je stredové zloženie dvadsaťdeviatky položené pod pomyselnou osou nábojov nižšie, než je tomu pri 26-palcových bicykloch. To prináša značné výhody pri jazde hore alebo dole kopcom: v strmých stúpaniach sa predné koleso začne dvíhať podstatne neskôr. Počas strmých a technických zjazdov nastáva pocit "prepadnutia" cez riadítka takisto citeľne neskôr.
 

29_26.jpg

29_26_1.jpg

 

Hmotnosť kolies

29" koleso (koleso, plášť, duša) je o 12% ťažšie ako 26" koleso. Tento váhový rozdiel sa prejaví horším výkonom v stúpaní a zrýchľovaní. Tento nedostatok sa ale pri rozbehnutom kolese ukáže tak trocha ako výhoda. Keď to zhrnieme ľahšie kolesá lepšie akcelerujú a prispievajú k nižšej hmotnosti bicykla čo je veľmi dôležité u pretekárskych bicykloch. Z hľadiska rekreačného jazdca mu 29" kolesá prinášajú väčší jazdný komfort.


Trakciai_trakcia

Čím väčší je priemer kolesa, tým väčšia je aj styčná plocha medzi pneumatikou a povrchom, čo sa prejavuje lepšou trakciou a súčasne sa zlepšuje akcelerácia, brzdenie i zatáčanie.


Komu je vlastne bicykel na 29" kolesách určený?

V každom prípade cyklistom s výškou postavy nad 165cm. Toto je len odporúčanie, nakoľko sa už dnes vyrábajú rámy s veľkosťou S prípadne aj XS, záleží od výrobcu. Samozrejme u jazdcov nižšej postavy je to na zvážení. Určite sa neodporúča cyklistom s postavou nižšou ako 160 cm. 

 Rozhodne si príde každý biker na svoje. Bicykle s 29-palcovými kolesami sú v teréne hravé a väčšia veľkosť kolies pri jazde terénom ponúka vyšší komfort prejazdnosti ako 26-palcové kolesá.

 zdroj: www.merida.sk

 

Vyhľadávanie