Telefón054/4722742 Mobilný telefón0904 089 272 Po-Pia 09:00-16:00 / Obedňajšia prestávka: 12:00-13:00 hod.

Ako umývať a skladovať bicykel

Jednoduchý návod ako umývať bicykel a ako ho skladovať

Bicyklovať sa dá skoro stále, no niekedy to so sebou prináša aj isté nepríjemnosti. Stalo sa vám, že ste sa bicyklovali a zrazu bola pred vami blatová mláka a nestihli ste sa jej vyhnúť? Určite ste vedeli, že vás bude čakať umývanie. Bicykel je zároveň celkom nepraktický na skladovanie.

 

Pokiaľ ste sa už naučili bicyklovať, zostáva na vás už len otázka, ako bicykel skladovať a ako ho správne umývať. Práve preto vám prinášame pár užitočných rád, ako si to uľahčiť.

Umývanie bicykla

Čistenie bicykla je náročnou úlohou pre jazdcov, ktorí žijú v byte bez záhrady alebo bez  prístupu do verejného priestoru vhodného na čistenie.

 

Pravidelné čistenie je životne dôležité pre všetky drobné mechanizmy. Nečistoty z bicykla sú nepríjemným zdrojom špiny, ktorá zašpiní všetko naokolo.

V kúpeľni

Pred prvým spustením procesu čistenia zabezpečte kúpeľňu pred akýmkoľvek poškodením, ktoré by bicykel zanechal na dlažbe alebo vani. Aby ste predišli poškriabaniu od ozubených koliesok zadnej prehadzovačky a iných ostrých častí bicykla, môžete pod bicykel umiestniť vhodnú ochranu.

 

Na umývanie bicykla úplne postačí voda a obyčajné čistiace prostriedky. Ďalej budete potrebovať kefu a niekoľko handier.

 

Kefu používajte jemne, najmä na ráme a na vidlici, aby ste predišli poškriabaniu. Vonkajšiu špinu reťaze je možné utrieť kúskom suchej handričky. Ďalšiu handru je možné použiť na čistenie nečistôt z kolies, z prehadzovačky a ozubených kolies.

Vonku alebo na záhrade

Umývanie bickyla na záhrade alebo vo vonkajších priestoroch je určite pohodlnejšie. Na začiatok je potrebné opláchnuť bicykel, najlepšie hadicou alebo tečúcou vodou a vyčistiť ho handričkou.

 

Obľúbenou možnosťou použitia doma je klasická wapka, tlaková myčka. Výrazne to urýchľuje celý proces čistenia. Pri takomto čistení je dôležité dodržiavať dostatočnú vzdialenosť, pretože tlak vody môže odstrániť spolu so špinou aj olej z dôležitých častí bicykla.

 

Po základnom opláchnutí bicykla vodou, môžete naniesť čistiaci prostriedok a vyčistiť ho pomocou kefy a handričky. Reťaz, ozubené viackolečko a kľuky si vyžadujú o čosi viac času a pozornosti. Na odstraňovanie špiny z viackolečka používajte špeciálne kefky.

 

Na čistenie reťaze je vhodná špeciálna práčka. Ak máte naponáhlo, môžete použiť aj kefu. Práčka vyčistí však reťaz dôkladnejšie. Nezabudnite ani na detaily, ako sú nohy odpruženej vidlice či tlmič, ktoré stačí pretrieť vlhkou handričkou, a to najlepšie pred každou jazdou.

Autoumyváreň

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, či môžete bicykel umyť aj v autoumyvárni? Ak sami nemáte toľko voľného času na umývanie, môžete využiť služby autoumyvárne.

 

Tento postup sa zdá byť veľmi jednoduchý a rýchly, ale je v ňom niekoľko prekážok. Po prvé, nezabudnite pred zákrokom odstrániť všetku elektroniku.

Po druhé, pracovník by mal byť jasne poučený o tom, kam by prúd nemal smerovať, konkrétne na miesta, kde sa nachádzajú ložiská. Tiež sa uistite, že pracovník zníži výkon prúdu, inak môže zmyť všetko mazivo z dielov.

 

Bicykel sa dá umyť aj v bezkontaktnej autoumyvárni. Musíte byť opatrní a bicykel umiestniť správne, aby ste ho nepoškodili. Bezdotykové autoumyvárne taktiež používajú vysokotlakovú vodu a chemikálie, ktoré môžu byť nebezpečné pre bicykel.

 

Aj napriek tomu, že vám to môže ušetriť čas, neodporúča sa ísť do autoumyvárne kvôli zvýšenému riziku poškodenia bicykla. Ak sa aj napriek tomu rozhodnete pre túto metódu, skúste nájsť zamestnanca, ktorý rozumie všetkým špecifikám tohto postupu.

Skladovanie bicykla

Bicyklovanie je zábava až do momentu, keď sa musíte zmestiť s vaším bicyklom do menšieho bytu spolu s rodinou, v ktorej je možno ďalší nadšený cyklista. Ak máte to šťastie, že bývate v rodinnom dome, tento  problém vás pravdepodobne netrápi. Čo ale keď na bicykel už veľa miesta neostáva?

Pred uskladnením

Pred uskladnením je dôležité porozmýšľať, aké miestnosti sú vhodné. Ideálnou možnosťou skladovania je suchá miestnosť bez náhlych zmien teplôt. Môže to byť voľná stena v byte, zádverie, uzavretý balkón, garáž alebo pivnica.

 

Treba však vedieť, že náhle zmeny teploty sú pre bicykel nežiadúce. Je lepšie, ak stojí v miestnosti, kde teplota neklesne pod nulu. Bicykel síce znesie mínusové teploty bez toho, aby sa poškodil, ale môžu trpieť plášte a brzdové mechanizmy a tiež plastové diely.

 

Rovnako prehrievanie nie je dobré. Preto by sa mal držať ďalej od vykurovacích zariadení a ideálne je zabrániť aj priamemu slnečnému svetlu, ktoré tiež môže poškodiť plášte, sedlo, riadidlá, samotnú farbu či lak. Preto prekryte bicykel nejakým ochranným obalom.

Zavesenie na stenu

V byte musíte najprv zvážiť, ako pevné steny máte. Ak sú vaše steny z preglejky alebo tenkého sadrokartónu, vŕtať a vešať niečo takýchto rozmerov na stenu sa nemusí práve vyplatiť. Myslite teda na hmotnosť bicykla a aj na skutočnosť, že z času na čas budete s bicyklom manipulovať.

Uchytenie za predné koleso

Tento spôsob je vhodný aj do bytu, no ešte lepší je v prípade pivnice alebo garáže. Týmto spôsobom je dokonca možné uskladniť aj viac ako jeden bicykel. Koleso sa v podstate opiera o stenu, hoci sú kolesá umiestnené v lištách, pri manipulácii koleso narazí do steny. Riešenie je univerzálny držiak na stenu. Jeho výhodami sú však nízka cena a schopnosť umiestniť viac bicyklov vedľa seba. 

Tip: Pred samotným uskladnením bicykla v garáži je dôležité, aby bol čistý. Inak si môžete vytvoriť zbytočnú prácu navyše s upratovaním. Viete, ako vybrať vhodný vysávač nielen do domácnosti, ale aj do garáže či dielne?

Uchytenie za rám bicykla

Bicykel je v tomto prípade vodorovne a zaberá menej miesta. Výšku uchytenia si prispôsobíte podľa svojich fyzických parametrov. Či chcete, aby bol bicykel pár centimetrov nad zemou, alebo ho chcete mať vo vyššej úrovni, rozhodnutie je na vás.

 

Výhodou je práve ľahká manipulácia, no tento spôsob montáže sa odporúča iba v prípade skutočne pevnej steny.

Na balkóne

Ak nedisponujete dostatočným priestorom v byte, alebo nemáte k dispozícii pivnicu či podkrovné priestory, balkón sa stáva logickou voľbou.

 

Mať veľký balkón je v dnešnej dobe luxus. Mnohí majú na balkóne miesto len pre malé posedenie a pár rastliniek, no ak ho máte väčší, môžete ho využiť na uskladnenie bicykla. Ušetrí vám to miesto v byte a znížite riziko nečistôt, ktoré sa spájajú s ukladaním bicykla v interiéri.

 

Pre uskladnenie bicykla počas zimy môžete využiť aj špeciálne prikrývky na bicykel, ktoré ho chránia pred chladom a vlhkom.

Pod schodami

Pokiaľ žijete v rodinnom dome a máte otvorené schodisko, tento návrh môže byť vhodný práve pre vás. Priestor pod schodami býva často nevyužitý a prehliadaný. V závislosti od dostupnej rozlohy tak viete uložiť nie jeden, ale aj viacero bicyklov.

Stačí, ak na spodnú stranu schodiska upevníte háčiky. Bicykle budete mať vždy k dispozícii a pokiaľ ich budete stále vidieť, môžete skôr dostať chuť si ísť zabicyklovať, čo môže výrazne prospievať vášmu zdraviu. Pokiaľ poznáte výhody bicyklovania, určite teda viete, že bicyklovanie má mnoho zdravotných benefitov.

Na regáli

Regál na ukladanie topánok alebo kníh môže mať úplne iný rozmer. Pokiaľ máte málo miesta, vyberte si nábytok s úložným priestorom, na ktorý už len postavíte bicykel. Takúto policu si viete sami doma upraviť na mieru vášmu bicyklu a ostane vám priestor na uskladnenie ďalších potrebných vecí.

V skrini

Pokiaľ nechcete, aby bol bicykel uskladnený na viditeľnom mieste, môžete ho umiestniť do skrine. Ak máte k dispozícii väčšiu skriňu, uložte ho priamo do nej. Vyhnete sa tak prenášaniu bicykla cez celý byt, zašpineniu stien a roznášaniu nečistôt z vonku po celom byte.

 

Výhodou môže byť aj uloženie všetkého cyklistického oblečenia a príslušenstva na jednom mieste. Pokiaľ máte všetko uložené na jednom miesto, ušetrí vám to čas.

Na záver

Existuje mnoho spôsobov, ako si môžete umyť svoj bicykel, ale všeobecne to je pomerne rýchly proces. To, že je rýchly, ale neznamená, že ho môžete zanedbávať. Častým umývaním môžete predchádať opotrebovaniu jednotlivých častí a korózii.

 

Keď už máte bicykel dôkladne vyčistený, nájdete si vhodné miesto na uskladnenie. Určite to závisí aj od spôsobu vášho bývania, no možností máte naozaj veľa.

 

Michal Horváth, Špecialista na optimalizáciu webov - Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe

 

 

Vyhľadávanie