AVINOX nový pohon elektrobicyklov

Vybrať správny pohon pre e-MTB je dnes ťažšie ako kedykoľvek predtým. Nie preto, že by nebolo z čoho vyberať, ale preto, že jeden výrobca za posledné dva roky posunul latku tak vysoko, že ostatní ešte stále dobiehajú. Avinox prišiel s M1 a rozvíril trh. Potom prišiel M2S a otázka sa zmenila: nie je to príliš veľa výkonu? V tomto článku to rozoberieme bez marketingového šumu, s číslami z testov a s porovnaním oproti Bosch Performance CX Gen 5, Shimano, Specialized a Panasonic, aby ste vedeli, čo reálne dostanete a či to pre vás dáva zmysel.

Zhrnutie článku

Avinox M2S dosahuje 150 Nm a 1 500 W pri hmotnosti 2,59 kg a efektivite 84,5 %, čo ho robí najvýkonnejším stredovým motorom na trhu v roku 2026. Bosch Performance CX Gen 5 ponúka 120 Nm pri 750 W, Specialized 2.2 111 Nm pri 850 W. Pre technické enduro traily bez kompromisov je M2S jasná voľba. Pre menej náročné trasy a jazdcov, ktorí nepotrebujú extrémny výkon, je M2 pri 110 Nm a 1 100 W rozumnejší výber s lepším dojazdom.

Obsah článku

Avinox vs. konkurencia: kde stojí trh v roku 2026

Trh stredových motorov pre e-MTB sa v roku 2026 rozdelil na dve skupiny. Tá prvá sú zavedené značky, ktoré opatrne navyšujú parametre a volajú po dohode o maximálnych výkonoch. Tá druhá je Avinox, ktorý sa o tieto dohody nezaujíma a ide vlastnou cestou.

motory-elektrobicyklov

Bosch Performance CX Gen 5 bol dlho referenciou odvetvia. V roku 2025 pridal krútiaci moment na 100 Nm, v máji 2026 príde aktualizácia na 120 Nm, no maximálny výkon zostáva na 750 W. Bosch otvorene hovorí, že ďalšie navyšovanie výkonu hrozí reguláciou zo strany EÚ. Shimano EP8 v roku 2026 stagnuje, nástupca sa očakáva najskôr v roku 2028. Specialized 2.2 ponúka 111 Nm pri 850 W, čo je solídny výkon, no stále výrazne pod Avinoxom. Panasonic je zaujímavý spoľahlivosťou: 95 Nm, 850 W, 2,95 kg, s funkciami ako ECO, STD, AUTO a HIGH, ho výrobcovia e-MTB zaradili do svojich modelov ako spoľahlivý komponent s dlhou životnosťou.

Avinox M2S dosahuje pri 2,59 kg hustotu krútiaceho momentu 57,9 Nm/kg, čo je číslo, ktoré žiadny iný motor na trhu v roku 2026 neposkytuje. Bosch pri svojej hmotnosti ponúka zhruba 41 Nm/kg. To nie je len marketingový údaj, ten rozdiel cítite v teréne.

Ak hľadáte celoodpružený e-MTB s niektorým z týchto pohonov, v našej ponuke nájdete modely s motormi Bosch, Shimano Panasonic aj Avinox. Avinox zatiaľ do portfólia bicykle.eu len pribúda, no porovnanie nižšie vám pomôže zorientovať sa, čo jednotlivé pohony reálne ponúkajú.

Motor Krútiaci moment (trvalý) Boost / max. Nm Max. výkon (W) Hmotnosť (kg) Nm/kg (trvalý)
Avinox M2S 130 Nm 150 Nm 1 500 W 2,59 kg 50,2*
Avinox M2 110 Nm 125 Nm 1 100 W 2,65 kg 41,5
Avinox M1 105 Nm 120 Nm 1 000 W 2,52 kg 41,7
Bosch Perf. CX Gen 5 120 Nm** 120 Nm 750 W ~2,9 kg 41,4
Specialized 2.2 90 Nm 90 Nm 565 W ~2,98 kg 30,2
Panasonic GX Ultimate Pro 95 Nm 95 Nm 850 W 2,95 kg 32,2
Shimano EP801 85 Nm 85 Nm 600 W 2,6 kg 32,7

* Avinox uvádza aj hodnotu 57,9 Nm/kg, ktorá vychádza z Boost módu (150 Nm ÷ 2,59 kg). V tabuľke používame trvalý krútiaci moment pre konzistentné porovnanie so všetkými motormi.
** Bosch Performance CX Gen 5: 120 Nm od aktualizácie v máji 2026.

Z tabuľky je zrejmé, že Avinox M2S vedie v krútiacom momente aj vo výkone s výrazným náskokom. Bosch CX Gen 5 drží krok v Nm/kg vďaka aktualizácii na 120 Nm, no pri výkone 750 W zaostáva za M2S o dvojnásobok. Shimano EP8 je naopak motor pre jazdcov, ktorí chcú prirodzenejší pocit z jazdy a menej agresívnu asistenciu. Ak uvažujete o celoodpruženom e-MTB s motorom Bosch alebo Shimano, tieto pohony majú oproti Avinoxu jedno zásadné plus: hustejšiu servisnú sieť na Slovensku.

M1, M2 a M2S: čo sa reálne zmenilo

Všetky tri motory zdieľajú rovnaké montážne body a vonkajší tvar, čo výrobcom rámov zjednodušuje integráciu. Rozdiel je vo vnútri a ten je zásadný.

Avinox_drive_m1_m2_m2s

Avinox M1 bol prvý motor, ktorý v roku 2025 otriasol odvetvím: 105 Nm trvalého krútiaceho momentu, 120 Nm v Boost móde, 1 000 W, 2,52 kg. Prevodovka s priamymi ozubenými kolesami z polyméru je tichá a ľahká. Na trailoch stále výborný, no pri priamom porovnaní s M2S pôsobí o niečo plocho a od jazdca si pýta viac práce na udržanie tempa.

Avinox M2 prináša šikmé ozubenie (helical gears) a systém duálneho záberu, čo znižuje hluk a eliminuje klepanie pri zjazdoch bez asistencie. Nové ložiská znižujú odpor pri pedálovaní bez motora o 41 % oproti M1. Trvalý výkon je 1 100 W pri 110 Nm, Boost mód 125 Nm, hmotnosť 2,65 kg. M2 funguje rovnako dobre s pevnou aj vyberateľnou batériou, výkon nie je závislý od konfigurácie.

Avinox M2S je iná liga. Flat-wire vinutie (ploché medené vodiče v statore) umožňuje v rovnakom objeme uložiť viac medi, čo zvyšuje hustotu magnetického poľa bez zväčšenia motora. Výsledok: 130 Nm trvalý / 150 Nm Boost / 1 500 W pri 2,59 kg a celkovej efektivite 84,5 %. Bosch CX Gen 5 dosahuje efektivitu okolo 82 %. Ten rozdiel 2,5 % sa pri dlhých stúpaniach prejaví na dojazde aj na tepelnej stabilite motora.

Dôležitý detail: M2S na plný výkon 1 500 W potrebuje batériu FP700 s článkami 4680. S pevnou batériou FS800 alebo FS600 je Boost obmedzený na 1 300 W. S vyberateľnou batériou RS800 je Boost 1 500 W dostupný. M2 je od konfigurácie batérie nezávislý, čo je pri výbere podstatný faktor.

M2 a M2S navyše prinášajú funkcie, ktoré M1 nemá: Heart Rate Control (regulácia asistencie podľa tepovej zóny), Traction Control (ochrana pred preklzávaním zadného kolesa), Smooth Shift (synchronizácia so SRAM Eagle AXS) a Chain Protection (ochrana pohonu pri radení pod plným ťahom).

Výkon v praxi: kde M2S dominuje a kde je rozdiel menší

Toto je časť, ktorú väčšina článkov vynecháva. Čísla na papieri sú jedna vec, to, čo cítite na traili, je druhá.

avinox-v-terene

Na 12 km okruhu so 700 výškovými metrami bol M2S v režime Turbo o 4 minúty rýchlejší ako M1. Oba pritom spotrebovali rovnaké množstvo energie, konkrétne 392 Wh. M2S to jednoducho stihol rýchlejšie. Čo to znamená v praxi: pri rovnakom tempe bude dojazd podobný, pri plnom využití výkonu M2S sa batéria vybije skôr.

Na miernych stúpaniach a šotolinových cestách je rozdiel medzi M1 a M2S menší, než by ste čakali. M1 má tam dosť sily na to, aby bez problémov udržal limit 25 km/h. Na prudkých technických výšľapoch, kde iné motory začínajú strácať dych, M2S jednoducho pokračuje. Sklony, ktoré by si vyžadovali presné dávkovanie tempa a výber prevodov, zvláda s ľahkosťou.

Zásadné vylepšenie je tepelný manažment. M2S pri konzistentnej jazde v režime Turbo neobmedzil výkon kvôli teplote ani pri opakovanom zaťažení. M1 rovnakú úroveň dlhodobo udržateľného výkonu neponúka. Nové teplotné senzory a polovodiče na báze nitridu gália umožňujú dlhší výkon na vrcholných hodnotách bez throttlingu.

Jedno obmedzenie treba pomenovať otvorene: M2S je tichší ako M1 pri plnom výkone vďaka šikmému ozubeniu, no pri zjazdoch bez asistencie oba motory stále pôsobia trochu pribrzdene. To je vlastnosť, ktorú Avinox zatiaľ plne nevyriešil, a pri jazde nad 25 km/h to cítite. Motory ako Shimano EP8 majú v tomto ohľade stále mierne navrch vďaka nižšiemu pasívnemu odporu.

Batérie, dojazd a rýchlonabíjanie

Avinox ponúka päť variantov batérií v dvoch radoch. Pevné (integrované) batérie sú ľahšie, vyberateľné sú praktickejšie pre tých, ktorí nemôžu nabíjať priamo v bicykli.

bateria-avinox-fs600-fp700-fs800

Batéria FP700 (700 Wh, 3,18 kg) je technologicky najzaujímavejšia. Ako prvá v segmente e-MTB používa články formátu 4680, dobre známe z vývoja batérií Tesla. Tieto články majú priemer 46 mm a výšku 80 mm, čo umožňuje vyššie vybíjacie prúdy a práve toto uvoľňuje plný potenciál motora M2S na 1 500 W. Energetická hustota FP700 je 220 Wh/kg, čo je momentálne najvyššia hodnota v odvetví e-MTB.

Pre porovnanie: batérie Bosch s kapacitou 600 Wh a 800 Wh používajú články 21700. Avinox FP700 ide o generáciu ďalej. Menší počet väčších článkov znamená menej kontaktných bodov, nižšie straty a lepšiu tepelnú odolnosť pri vysokom zaťažení. Bosch garantuje životnosť svojich batérií minimálne 1 000 nabíjacích cyklov pri zachovaní 60 % kapacity, Avinox uvádza 80 % kapacity po 500 cykloch. Dlhodobá odolnosť Avinox batérií v praxi ešte čaká na overenie časom.

GaN nabíjačka s výkonom 508 W nabije FP700 z 0 na 80 % za 1 hodinu a 24 minút, batériu FS800 z 0 na 75 % za 1,5 hodiny. Štandardná 4A nabíjačka s výkonom 168 W by na to potrebovala trojnásobok času. Nabíjačka je kompaktná, zmestí sa do rámovej tašky.

Batériu RS600 (600 Wh, 2,96 kg) možno namontovať ako externý range extender. Celková kapacita tak vyskočí až na 1 400 Wh. Praktická poznámka: tento extender je reálne použiteľný len na rámoch veľkosti L a väčšie, na menších veľkostiach to geometricky nevychádza.

Pre koho sa Avinox hodí a pre koho nie

Toto je otázka, ktorú si väčšina kupujúcich nekládla pred nákupom a potom ľutovala. Avinox nie je motor pre každého a nie je to nedostatok, je to zámer.

Motory M2 a M2S sú navrhnuté primárne pre enduro e-MTB s odpružením od 160 mm vyššie. Väčšina bicyklov, ktoré ich dostávajú, má zdvihy 160, 170 alebo 180 mm. To hovorí samo za seba: ide o motory pre náročný terén, nie pre bratislavskú hrádzu ani poľné cesty. Tam je výkon zbytočný a vy len rýchlejšie vybijete batériu.

M2S je výnimočný na strmých a technických výstupoch, kde ostatné motory strácajú dych. Ak jazdíte sami alebo na tichých trailoch, kde nikoho neobmedzujete, plný potenciál využijete. Na zdieľaných trailoch v skupinách bude väčšinu času M2S brzdiť na výkon ostatných, čo je plytvanie.

Jedno otvorené upozornenie: Avinox zatiaľ buduje servisnú sieť. V roku 2026 je servis primárne na pleciach výrobcov bicyklov, nie na vlastných servisných strediskách Avinox. Najbližšie certifikované servisné centrum od Slovenska je v Poľsku. Ak hľadáte e-MTB s motorom Bosch alebo Shimano a chcete mať servis po ruke, pozrite si celoodpružené e-MTB v našej ponuke alebo zistite viac o našom certifikovanom servise pre pohony Bosch, Shimano a Panasonic.

Avinox má v roku 2026 partnerstvo s viac ako 60 výrobcami bicyklov vrátane Amflow, Canyon, Orbea, Mondraker, Commencal, Pivot, Propain, BH Bikes, Crussis, Steppenwolf, Raymon a Forestal. To je rýchlosť adopcie, akú sme v tomto segmente doteraz nevideli.

Ak sa rozhodujete medzi e-MTB s Avinoxom a modelmi dostupnými u nás, odporúčame pozrieť si pánske horské elektrobicykle alebo celú ponuku elektrobicyklov s filtrami podľa motora, batérie a ceny. Ak potrebujete poradiť, napíšte nám, radi pomôžeme s výberom.

Záver

Avinox za dva roky zmenil to, čo sme považovali za strop výkonu pre e-MTB pohony. M2S na 150 Nm a 1 500 W pri 2,59 kg je technologicky inde ako čokoľvek, čo Bosch, Shimano alebo Specialized v roku 2026 ponúkajú. Zároveň treba povedať nahlas: nie každý ten výkon využije a nie každý ho potrebuje.

Ak jazdíte technické enduro traily a stúpate strmé skalnaté sekcie, M2S je vaša odpoveď. Ak hľadáte vyvážený motor pre trailové jazdenie s lepším dojazdom, M2 pri 110 Nm a 1 100 W je rozumnejší výber. A ak jazdíte menej náročný terén, úprimne, Bosch CX Gen 5 alebo Specialized 2.2 vám dajú všetko, čo potrebujete, s lepšou servisnou sieťou.

Aký typ terénu jazdíte najčastejšie? Napíšte nám, rádi vám poradíme, ktorý motor vám reálne bude dávať zmysel.

Často kladené otázky

Je Avinox M2S lepší ako Bosch Performance CX Gen 5?

V číslach áno: Avinox M2S dosahuje 150 Nm a 1 500 W pri hmotnosti 2,59 kg, zatiaľ čo Bosch Performance CX Gen 5 ponúka 120 Nm a maximálny výkon 750 W. Avinox M2S má aj vyššiu efektivitu 84,5 % oproti cca 82 % u Boschu. Bosch má naopak výrazne hustejšiu servisnú sieť a dlhšiu históriu spoľahlivosti v teréne, čo je pri rozhodovaní tiež relevantný faktor.

Aký je rozdiel medzi Avinox M2 a M2S?

M2 dosahuje 110 Nm / 125 Nm Boost / 1 100 W pri 2,65 kg. M2S má flat-wire vinutie, ktoré umožňuje 130 Nm trvalý / 150 Nm Boost / 1 500 W pri 2,59 kg a efektivite 84,5 %. M2S na plný výkon vyžaduje batériu FP700 s článkami 4680, M2 je od konfigurácie batérie nezávislý. Na menej náročných trailoch je rozdiel v pocite z jazdy menší, na strmých technických stúpaniach M2S jasne dominuje.

Prečo Avinox M2S potrebuje špeciálnu batériu FP700?

Batéria FP700 (700 Wh, 3,18 kg) ako prvá v segmente e-MTB používa články formátu 4680 s energetickou hustotou 220 Wh/kg. Tieto články dokážu dodávať podstatne vyššie vybíjacie prúdy ako predchádzajúce formáty 21700 alebo 18650, čo uvoľňuje plný potenciál motora M2S na 1 500 W. S pevnou batériou FS800 alebo FS600 je Boost obmedzený na 1 300 W.

Ako rýchlo sa nabíja batéria Avinox?

GaN nabíjačka s výkonom 508 W nabije batériu FP700 (700 Wh) z 0 na 80 % za 1 hodinu a 24 minút. Batéria FS800 (800 Wh) ide na 75 % za 1,5 hodiny. Štandardná 4A nabíjačka s výkonom 168 W by na rovnaký výsledok potrebovala trojnásobok času. Nabíjačka je kompaktná a zmestí sa do rámovej tašky.

Kde sa dá Avinox servisovať na Slovensku?

V roku 2026 je servis Avinox pohonov primárne na pleciach výrobcov bicyklov. Najbližšie certifikované servisné centrum je v Poľsku. Na Slovensku servisujú Avinox pohony vybraní predajcovia bicyklov. Ak hľadáte e-MTB s dostupným servisom na Slovensku, naša predajňa v Bardejove je certifikovaným servisným pracoviskom pre Bosch, Shimano a Panasonic – viac na bicykle.eu/servis.

Pre aký typ jazdca je Avinox M2S vhodný?

Avinox M2S je navrhnutý pre technické enduro jazdenie na bicykloch s odpružením od 160 mm vyššie. Plný potenciál motora využijete na strmých skalnatých stúpaniach a technických trailoch, kde iné motory strácajú výkon. Pre menej náročný terén, skupinové výjazdy alebo mestské použitie je výkon M2S zbytočný. V takom prípade je Avinox M2 alebo Bosch Performance CX Gen 5 lepšia voľba.

Aké značky bicyklov ponúkajú pohon Avinox?

Avinox má v roku 2026 partnerstvo s viac ako 60 výrobcami bicyklov. Medzi najznámejšie patria Amflow, Canyon, Orbea, Mondraker, BH Bikes, Crussis. Zo Slovenska je to značka KELLYS. Rýchlosť adopcie nových partnerov je v segmente e-MTB pohonov bezprecedentná. Ak hľadáte e-MTB dostupné na Slovensku, pozrite si aktuálnu ponuku elektrobicyklov na bicykle.eu.

Stano Fedoročko – certifikovaný mechanik Bosch Shimano Panasonic
Certifikovaný mechanik pre systémy Bosch, Shimano a Panasonic; 36 rokov v odbore.
Stano je špecialista na elektrické pohony s viac ako tridsaťročnými skúsenosťami v diagnostike a servise e-bikov. Pomáha zákazníkom porozumieť technickým parametrom motorov a radí, ako maximalizovať životnosť motora a batérie elektrobicyklov.