Telefón054/4722742 Mobilný telefón0904 089 272 Po-Pia 09:00-16:00 / Obedňajšia prestávka: 12:00-13:00 hod.

MERIDA porovnanie systémov

26 / 27.5 / 29 PALCOVÉ KOLESÁ

Klasické 26, celkom nové 27.5 alebo úspešne zavedené 29 palcové? Jazdci MTB si môžu vybrať medzi tromi veľkosťami kolies. Čo sa môže na prvý pohľad zdať mätúce, pri bližšom skúmaní odhalí mnohé možnosti. MERIDA vysvetľuje, ako tri aspekty „hmotnosť“, „priechodnosť terénom“ a „trakcia / priľnavosť“ súvisia s charakterom kolesa – a ktorý kompromis by si mal konkrétny cyklista zvoliť pre svoje požiadavky.

HMOTNOSŤi_hmotnost.png

Kvôli faktu, že MTB jazdci prevažne jazdia v kopcovitých alebo horských terénoch, hrá hmotnosť vo všeobecnosti dôležitú úlohu. Podľa zákonov fyziky má koleso veľký význam ako rotačná hmota, ktorá musí byť roztáčaná znova a znova s každým otočením pedálov. Teda platí, že čím ľahšie, tým lepšie. Zatiaľ čo 29" kolesá sú okolo 12% ťažšie než ich 26" verzie, 27.5" varianty pridajú na hmotnosti len okolo 5%. Z princípu budú 26" kolesá rovnakej kvality vždy najľahšou voľbou. Ale už 27.5" modely ponúkajú rôzne výhody (popísané ďalej) s o niečo vyššou hmotnosťou, ktorá je však len sotva badateľná. Zase 29-ky presvedčia výhodami, ktoré nemajú ani 26" ani 27.5" kolesá, čím kompenzujú v určitých aspektoch svoju vyššiu hmotnosť (v závislosti na účele využitia). Čím je potrebná vyššia priechodnosť terénom a lepšia trakcia, tým viac sú odporúčané 29-ky. Čím väčší dôraz je kladený na hmotnosť a zrýchlenie, tým je vhodnejší menší rozmer kolies.

PRIECHODNOSŤ TERÉNOMi_prechodnost.png

Korene, kamene, terasovité úseky: pri jazde v teréne čaká na MTB cyklistu veľa rôznych prekážok, ktoré musí s bicyklom prekonať. Priechodnosť kolesa pri takýchto prekážkach značne závisí od jeho priemeru a tlaku vzduchu v pneumatike. V tomto prípade platí: čím väčšie je koleso, tým menej je ovplyvnený jeho chod pri prejazde rôznych prekážok. A čím je koleso väčšie, tým menší tlak je potrebný v pneumatike pri rovnakej hmotnosti jazdca. Nižší tlak v pneumatike znamená jej vyššiu valivosť, čo zase prispieva k lepšej priechodnosti. Ak zvážime relatívny uhol, v ktorom jednotlivé priemery kolies narazia na
prekážku, 29-ky zvládnu túto úlohu najlepšie. Ich uhol nábehu je o 6% menší, ako v prípade 26” verzie. Ale už 27.5" kolesá dosahujú až dve tretiny tejto lepšej hodnoty. Čím viac jazdec preferuje hladký prejazd terénom, tým väčšie kolesá by si mal vybrať.

TRAKCIA / PRIĽNAVOSŤi_trakcia.png

Čím lepšia je priľnavosť pneumatiky, tým lepšiu bezpečnosť poskytuje svojmu jazdcovi. Navyše, lepšia priľnavosť dovoľuje dosiahnuť vyššiu maximálnu rýchlosť – čo ocenia hlavne pretekári. Trakcia je obzvlášť dôležitá práve pri jazde v teréne, keďže ten ponúka menší grip než napríklad asfalt, a kde sa bežne striedajú prudké výjazdy a strmé zjazdy. Okrem zvoleného vzoru pneumatiky sú pre najlepšiu priľnavosť kľúčové dve rôzne hľadiská: veľkosť styčnej plochy (plocha plášťa, ktorá sa priamo dotýka podkladu) a individuálne zvolený tlak v pneumatike. Pre tlak platí: čím je nižší, tým lepšia je priľnavosť. Pri rovnakej hmotnosti jazdca sa dajú 29" kolesá použiť pri tlaku nižšom o 0.3 až 0.4 baru oproti 26". V prípade 27.5" verzii je tento tlak nižší o 0.2 baru. Väčšie kolesá tak ponúkajú zodpovedajúce výhody. To isté platí aj v prípade styčnej plochy
pri tom istom tlaku pneumatík. 29-ky sú na vrchu vzájomného porovnania, ponúkajú o 50 % väčšiu styčnú plochu oproti 26", ale pritom už aj 27.5" kolesá poskytujú 33% bonus.

 „Ako pretekára ma pri voľbe vhodného bicykla zaujíma len jedno: musí optimálne
podporovať môj vlastný štýl jazdy a maximálne pasovať ku každému centimetru súťažného
okruhu. Nový BIG.SEVEN mi prichádza vhod na kľukaté okruhy, zatiaľ čo BIG.NINE ponúka
svoje výhody najmä v technických zjazdoch.“
JOSÉ ANTONIO HERMIDA, MULTIVAN MERIDA BIKING TEAM
 pretekar_merida.jpg

porovnanie_systemov.jpg

zrdoj: http://www.merida.sk/clanek/1076

Vyhľadávanie