Telefón054/4722742 Mobilný telefón0904 089 272 Po-Pia 09:00-16:00 / Obedňajšia prestávka: 12:00-13:00 hod.

Bicykle CUBE o firme

 V roku 1992 si pár do bikovania zbláznených garážových kutilov spolu sadlo a hodili reč o založení vlastnej bicyklovej značky.CUBE_Logo.jpg Počas Mountinbike-boom-u by to malo znieť americky.
A  najlepšie,  aby  to  pozostávalo  len zo 4 písmen. Toto bola hodina zrodenia CUBE. V súčasnosti predávajú Oberpfálčania 250.000 bicyklov ročne.

Marketingový vedúci Claus Wachsmann sa zaškerí, keď sa ho spýtajú na začiatky bicyklov CUBE: „Som jedným z prvých spolupracovníkov, ktorých zakladateľ CUBU Marcus Pürner zamestnal. Presne sa pamätám, ako som v roku 1993 na Eurobiku postavil náš prvý stánok z rozkladacích stolov.“ Dnešný CUBE stánok je v hale B1 na Eurobiku nielen najlepšie umiestnený, ale praská napriek pôsobivej veľkosti vo švíkoch. Medzičasom rastie CUBE vo Friedrichshafene do výšky a stavia aj druhé poschodie. V roku 2010 CUBE dosiahol vyrazný úspech s modelom AMS Super HPC SL, keď získal  najvyššie ocenenie v kategórii bike vyrobcov EUROBIKE GOLD AWARD.

Apropo stavanie: Aj toto je odborom predávajúcich z Waldershofu. Počas návštevy CUBE bicyklovej centrály sa práve nachádza vo výstavbe 5000 m2 veľká „meškajúca prístavba“.
Pre CUBE tím nič nové. „Od roku 1995 máme za sebou už 10 stavebných úprav“, vysvelil nám neskôr riaditeľ CUBE Marcus Pürner. Robí sa približne jedna prístavba za rok. Rast sa dá  vyjadriť  aj takto: „ Už 14 rokov tu máme stále nejaké stavenisko. Inak  to  však  nevieme.  Človek  už  má dojem, že to nikdy neskončí.“
Posledná  stavebná uprava bola dokončená na jeseň  roku 2010, obrovské logisticke centrum  CUBE vo Waldershofe v ktorom uskladníme až 40 000 bicyklov.

Súčasné stavebné úpravy sa dajú vysvetliť jednoducho. V prvých 2-3 rokoch to išlo CUBU relatívne pozvoľne. Potom nechali stúpať ročnú mieru prírastku o 30% predaných bicyklov až na 140.000 jednotiek v roku 2008. A pretože  sa v CUBE toho robí ešte stále  veľa  svojpomocne,  vyžaduje  si aj tento enormný nárast svoje miesto.

Komplexná firemná štruktúra

Tak komplexná, ako doteraz vykonané stavebné úpravy, je aj dnešná firemná štruktúra značky bicyklov CUBE. FVV GmbH & Co. KG je napríklad zodpovedná za odbyt CUBU.
Vedúcim  je Marcus Prüner. Súčasný Pending System GmbH & Co. KG má zase na starosti výrobu bicyklov. Vedúcim je Bastian Rößler. A agentúra Sportspartner so sídlom v Coburg-u je zodpovedná najmä za marketing. Vedúci je Claus Wachsmann. Wachsmann sa vyjadril: „Náš podnik pozostáva z mnohých samostatných podnikov. Tak to proste vyrástlo.“ Prüner oceňuje tento systém tiež: „Chcem, aby ľudia  preberali  veľa  zodpovednosti  a vo svojej oblasti pracovali s maximálnym nasadenim.

Vysoký vertikálny rozsah výroby

Rozsah CUBE výroby usídlenej vo Waldershofe je skutočne pôsobivý. Až na výrobu rámov komponentov a lakovanie je všetko made in Germany.
Tým sa vysvetľuje potreba väčšieho priestoru. Pri prehliadke firmy poukazuje Wachsmann na sklad: „Vždy tu máme okolo 10.000 až 15.000 bicyklov skladom.“ Vlastná montáž, ktorá bude za štyri mesiace prestavaná na pásovú výrobu, to môže zvýšiť až na 20.000 bicyklov za mesiac v hlavnej sezóne. Na mieste je taktiež výroba kolies. Tá môže vyprodukovať až 350.000 kolies za rok. Napletanie kolies sa robí z časti vo firme a z časti ako práca na doma. „CUBE je medzičasom vo Waldershofe zďaleka najväčší zamestnávateľ“ oznamuje Wachsmann. V centrále CUBE pracuje cez 100 zamestnancov.

Ďalej sa pokračuje do oddelenia, v ktorom sa ešte raz preberajú všetky karbónové rámy z Ďalekého východu „Všetky karbónové rámy sú nami ešte raz kompletne premerané. Ak by došlo k odchýlkam, napríklad pri údajoch o váhe alebo pevnosti, ihneď ich vyradíme.“ Tu sa tiež označia všetky prekontrolované rámy registračným číslom, aby boli reklamácie neskôr presnejšie vysledovateľné. Aj finálne upravy na karbónových rámoch sú prevadzané v CUBE. Jedinú výnimku tvoria karbónové fully: „Tie už dostávame kompletné zo zadnou stavbou,ale sami pretestujeme ešte raz dostačujúco všetky skrutky a skontrolujeme ložiská a podobné.“

K vlastnej „mučiarni“ hovorí Wachsman: „Naše kompletné testovacie a skúšobné centrum je vždy najnovšieho rázu. Okrem rámov testujeme aj jednotlivé časti, ktoré montujeme na bicykle“, zdôrazňuje Wachsmann.
 


Športová značka

Súčasné rozpätie 100 modelov siaha od 199 do 6699 Euro. Je táto mnohorakosť tajomstvom ročného 30% prírastku? Pri pohľade na konkurenciu to tak nemôže byť. Isté je: CUBE ponúka bicyklistom v jednom veľmi dobrú výkonnosť aj cenu. Okrem toho hodnotí sám seba ako „podnik veľmi orientovaný na dizajn“, bez toho, aby sa strácali črty ako kvalita a inovácie. Ale snáď je to aj ľahkozapamätateľná skratka CUBE, ktorá je práve to coolové. CUBE je v každom prípade v súčasnosti jedna z najvyhlásenejších značiek na trhu. To nedokazujú len miery rastu, ale aj rankingové známky rôznych bicyklových časopisov.
Aktuálny CUBE program je naďalej veľmi mountainbike zameraný: „S tým sme začali, to sú naše korene. CUBE je športová značka, ktorá predáva 80 percent horských bicyklov.
Cestné  bicykle  prišli  o  rok  neskôr  po  začiatku  CUBE. V oblasti city-/treking- bicyklov sa pohybujeme len 6 rokov. Je veľmi malá, ale rastie dobre.“

CUBE medzinárodne

„Až na posledné 4 roky sme 95% nášho tovaru predávali iba v nemecky hovoriacich krajinách“ hovorí Wachsmann. Pričom sa dá povedať skôr Nemecko.
Pretože švajčiarsky trh vlastne nabehol tak správne až túto sezónu. Švajčiarsko sa vybavuje a dováža sa mu priamo z Nemecka, podobne aj Rakúsko a Taliansko.  „Všetky  ostatné,  z približne 20 krajín, kam dodávame, sú zásobované  výhradnými  dovozcami,“  vysvetľuje  Wachsmann.  Dnes  ide približne 45% tovaru do zahraničia – „silne stúpajúca tendencia“.

Zvyšok si môžete pozrieť v e-shope bicykle CUBE.

zdroj: www.cubebikes.sk/wp/o-firme

Vyhľadávanie